آموزش میکروتیک

مقالات آموزشی

این صفحه را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
RSS feedburner    articles RSS xml

Failover اینترنت

برخی مواقع نیاز است در صورتی که اینترنت اصلی قطع بشود کل شبکه از اینترنت دوم استفاده کند. با استفاده از Check-gateway در مسیریابی میتوان ارتباط با gateway را چک کرد ولی برخی مواقع قطعی از روترهای بعدی اتفاق افتاده است.
هدف این سناریو این است که failover اینترنت را اجرا کند.

نویسنده: حسین حاتمی

سرویس Cloud در میکروتیک

میکروتیک سرویس DNS پویای خود را با نام MikroTik Cloud معرفی کرد.
این سرویس از نسخه 6.14 و فقط برای RouterBOARD ها در دسترس میباشد.
نحوه استفاده از سرویس Cloud میکروتیک را آموزش ببینید.

نویسنده: وحید شهبازیان

تنظیم زمان در میکروتیک

روتربردهای میکروتیک برای نگهداری زمان در زمان ریبوت یا خاموش شدن هیچگونه باطری ندارند. برای اینکه زمان همیشه مقدار صحیحی داشته باشد باید از NTP استفاده شود.
آموزش نحوه تنظیم زمان در میکروتیک را آموزش ببینید.

نویسنده: وحید شهبازیان

آموزش CAPsMAN

توسط پکیج CAPsMAN میتوان تمامی APهای وایرلس را بصورت متمرکز و از درون یک روتر مدیریت کرد.
آموزش استفاده از  CAPsMANرا مشاهده نمایید.

نویسنده: وحید شهبازیان

نحوه ارتقا روتر میکروتیک

از آنجا که میکروتیک بطور مستمر سیستم عامل خود را بروز می‌کند ما نیاز داریم بدانیم به چه نحوی باید آن را آپدیت کرد. در این مقاله ما سعی داریم روش‌های مختلف آپدیت RouterOS را بررسی کنیم.
این مقاله را در ادامه مطلب ببینید.

نویسنده: وحید شهبازیان

میکروتیک به عنوان فایل سرور

قابلیت جدیدی که میکروتیک به RouterOS از نسخه 5.12 به بعد اضافه کرده، پشتیبانی از File sharing است که از این پس میتوانید میکروتیک خود را به عنوان یک فایل سرور در شبکه به کار گیرید؛ و فایلهای درون روتر را از این طریق مدیریت کنید. برای مشاهده نحوه انجام تنظیمات به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

نویسنده: وحید شهبازیان

زمانی که ارتباط ما با سوئیچ مخابرات است روتر خود را چگونه تنظیم کنیم

یکی از حالت‌هایی که مخابرات به ما دیتای مورد نظر را تحویل می‌دهد برروی سوئیچ است که پورت اترنت را برای ما اختصاص داده و آدرس‌هایی را به ما اعلام می‌کند.
حال اینکه ما میکروتیک خود را چگونه تنظیم کنیم که با این طرح شبکه درست عمل کند برای برخی از ما مشکل‌ساز می‌شود. برای مشاهده نحوه تنظیم روتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

نویسنده: وحید شهبازیان

چگونه دو لینک موازی را در میکروتیک با هم تجمیع کنیم

وقتی اینترفیس شما پهنای‌باند موردنظر را نمی‌تواند تامین کند می‌توان دو یا چند اینترفیس را با هم ترانک کرد. در میکروتیک این کار را با Bonding می‌توانیم انجام دهیم. این قابلیت بیشتر برای backbone شبکه که احتیاج به پهنای باند بالا دارد و یا زمانی که لینک وایرلس بین دو LAN مجزا وجود دارد و نمی‌تواند پهنای‌باند مورد نظر ما را تامین کند استفاده می‌شود. بگونه‌ای که یک لینک موازی با لینک اولیه می‌زنیم و از پهنای‌باند تامین شده از هر دو استفاده می‌کنیم. ادامه مطلب...

نویسنده: وحید شهبازیان