آموزش میکروتیک

نحوه ارتقاء روتر میکروتیک

نحوه ارتقا روتر میکروتیک

نویسنده:

این صفحه را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

از آنجا که میکروتیک بطور مستمر سیستم عامل خود را به روز می‌کند و ما نیاز داریم بدانیم به چه نحوی باید آن را ارتقا دهیم. در این مقاله ما سعی داریم روش‌های مختلف ارتقا RouterOS را بررسی کنیم.

نحوه RouterOS upgrade به کمک winbox

برای اینکار فقط کافی است فایل‌های مربوط به RouterOS را گرفته (Drag کنید) و در پنجره winbox رها (Drop) کنید. صبر کنید تا فایل‌ها کپی شود سپس روتر خود را ریبوت کنید. دقت کنید که در اولین بار که روتر درحال بوت شدن است زمان بیشتری نسبت به حالت معمول طول خواهد کشید تا Boot شود، در این زمان روتر شما در حال آپدیت شدن است و اگر به هردلیل برق آن قطع شود احتمال از بین رفتن سیستم عامل وجود دارد.

نحوه ارتقا دادن RouterBoot به کمک winbox

همراه با ارتقا دادن RouterOS آخرین نسخه از firmware روترهای میکروتیک نیز به داخل روتر کپی میشود ولی نصب نمیگردد.
برای بررسی نسخه RouterBoot میتوان از سربرگ System گزینه Routerboard فیلدهای Upgrade Firmware را با Current Firmware مقایسه کرد.
درصورتی که نسخه Upgrade Firmware بالاتر از Current Firmware باشد میتوان توسط دکمه Upgrade آخرین نسخه موجود را برروی روتر نصب کرد. حتما پس از این مرحله، توسط سربرگ System گزینه Reboot یکبار روتر را ریبوت کنید تا نسخه ارتقا یافته اعمال شود.

نحوه RouterOS Downgrade به کمک winbox

ابتدا فایل های مربوطه را مانند حالت قبل در winbox کپی کرده و سپس گزینه سیستم – پکیج را باز میکنیم در این بخش دکمه ای به نام Downgrade وجود دارد که با انتخاب آن سوالی مبنی بر اطمینان داشتن نسبت به این عمل از ما پرسیده می‌شود که در صورت تایید روتر ما ریبوت شده و نسخه قبلی نصب خواهد شد.

نحوه RouterOS upgrade به کمک FTP و telnet/ssh

بوسیله برنامه های FTP client مانند اکسپلورر ویندوز به روتر میکروتیک خود وصل شده (ftp://user@router_IP) و فایل های مربوط به پکیج جدید را برروی آن کپی نمایید. سپس بوسیله telnet یا ssh به روتر خود login کرده و دستور system reboot را در آنجا اجرا نمایید. دقت داشته باشید که بوت شدن روتر کمی بیشتر از حالت عادی طول خواهد کشید و جای نگرانی نیست.

نحوه ارتقا دادن RouterBoot به کمک telnet/ssh

همراه با ارتقا دادن RouterOS آخرین نسخه از firmware روترهای میکروتیک نیز به داخل روتر کپی میشود ولی نصب نمیگردد.
برای بررسی نسخه RouterBoot میتوان از با استفاده از دستور /system routerboard print فیلدهای Upgrade Firmware را با Current Firmware مقایسه کرد.
درصورتی که نسخه Upgrade Firmware بالاتر از Current Firmware باشد میتوان توسط دستور /system routerboard upgrade آخرین نسخه موجود را برروی روتر نصب کرد. حتما پس از این مرحله، توسط دستور /system reboot یکبار روتر را ریبوت کنید تا نسخه ارتقا یافته اعمال شود.

نحوه RouterOS Downgrade به کمک FTP و telnet/ssh

ابتدا با یک برنامه  FTP client مانند اکسپلورر ویندوز به روتر میکروتیک خود وصل شده (ftp://user@router_IP) و فایل های مربوط به پکیج جدید را برروی آن کپی نمایید. سپس بوسیله telnet یا ssh به روتر خود login کرده و دستور system package downgrade را در آنجا اجرا نمایید.