آموزش میکروتیک

یادداشت های آموزش میکروتیک

این صفحه را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

برتری های روتر میکروتیک

در یکی از گروه های تخصصی تلگرام، بحث در مورد تفاوت میکروتیک و سیسکو در گرفته بود، که من نسبتا در پایان بحث آنلاین شده و وارد بحث شدم. و اما مطلبی که اونجا بیان کردم رو میخوام اینجا منتشر کنم:

اول از همه باید بگم این دعوای میکروتیک و سیسکو رو من بیشتر بین ایرانی ها دیدم تا جای دیگه
این بماند...

بذارید یادآوری از شروع هر دو شرکت داشته باشیم
توی دهه 1980 که سیسکو شروع کرد به تولید روتر، پردازنده ها فوق العاده ضعیف بودند (در حد کیلو هرتز) و در عمل نمیتوانستند تمام پردازش های مورد نیاز یک روتر بصورت کامل انجام بدهند؛ به همین دلیل ساختار روترهای سیسکو به این شکل طراحی شد برای هر نیاز، یک سخت افزار طراحی شد که تخصصی اون کار رو انجام بده که روتر بدون هیچ گونه لگ بتواند کار کند (معماری ASIC). به همین دلیل هست که برای انجام خیلی از کارها باید برروی روتر سیسکو ماژول سخت افزاری اضافه کنیم تا اون قابلیت به روتر اضافه بشود. این سیستم و روش برای اون زمان که پردازنده ها فوق العاده ضعیف بودند ایده جالب و کاملی بود!
در سال 1996 که میکروتیک شروع به فعالیت کرد پردازنده ها به اندازه کافی قدرتمند شده بودند که کارهای مورد نیاز رو انجام بدهند(باید توجه کنیم که در سالهای اولیه میکروتیک قصد تولید روتری برای شبکه های بزرگ نداشت و بیشتر برروی WISPها متمرکز شده بود). به همین دلیل تمام بار پردازشی در روترهای میکروتیک بردوش CPU هست و تقریبا همه قابلیت ها نرم افزاری پیاده سازی شده اند (برخلاف سیسکو که بیشتر به ماژول های سخت افزاری متکی هست)
از آنجایی که روزبه روز پردازنده ها قدرتمندتر میشوند ما شاهد حضور روترهای میکروتیک در شبکه های بزرگتر با مسولیت های مهمتری هستیم. همینجور که الان سری CCR میکروتیک با پردازنده های فوق العاده قوی Tile که efficiency فوق العاده بالایی نیز دارند بهره میبرد.
اگر بخواهم مختصری از این سری روترهای میکروتیک بگویم باید اینچنین وصف کنم که: پردازنده های سری CCR با معماری 64 بیتی میباشند که این سری از پردازنده ها با تعداد هسته پردازشی 9،16،36 و 72 تولید شده که میکروتیک برپایه همه این پردازنده ها روتر تولید کرده و به بازار ارائه داده است. این سری روتر ها با توجه به ظرفیت فوق العاده ای که دارند (برای مثال CCR1072-1G-8Splus میتواند در حالت روتینگ تا حدود 79Gbps را فوروارد کند) این در صورتی است که فضای اشغال شده در رک برای این روتر برابر با 1U میباشد (مقایسه کنید با دیگر روترهایی که همچین ظرفیتی را دارا میباشند) لازم به یادآوری است که درآمد مراکز داده یا همان datacenterها از اجاره دادن فضای رک آنها است پس بنابراین برای هر روترمیکروتیک حداقل فضا اشغال میشود؛ مورد بعد هم موضوع مصرف انرژی هست، همان طور که میدانیم بیشترین هزینه در مراکز داده هزینه مصرف انرژیست حال وقتی به مشخصات همان روتر CCR1072 نگاه میکنیم میبینیم که در حداکثر مصرف انرژی برابر است با 125W (حال این عدد را با چندهزار وات مصرف انرژی مصرفی در روترهای مشابه مقایسه کنید). باز لازم به ذکر است که این عدد برای دیگر روترهای میکروتیک حتی از سری CCR زیر از 100 وات هست و در واقع تنها این مدل بالای 100 وات مصرف انرژی آن هم در بدترین حالت است که باز با عین حال عالی است. حال روترها و سرورهای ما یک مصرف انرژی غیر مستقیم هم دارند، آن هم مساله cooling میباشد؛ اگر دقت کنیم روترهای میکروتیک گرمای فوق العاده کمی تولید میکنند که اگه با روترهای مشابه از برندهایی چون سیسکو مقایسه شود مقدار ناچیزی هست، این درحالی است که آن روتر به دلیل efficiency پایین، بخش اعظم انرژی مصرفی خود را به گرما تبدیل کرده که ما باید برای دفع گرمای حاصله دوباره یک انرژی دیگر را مصرف کنیم (یعنی مصرف انرژی دوباره)؛ جالب اینجاست که میکروتیک در همین سری پرظرفیت CCR چند مدل روتر با پردازنده 9 هسته ای به بازار ارائه کرده که passivecool میباشند یعنی پردازنده اینقدر گرمای کمی تولید میکند و efficiency بالایی دارد که با یک headsink خنک میشود (با پردازنده های PC و لپتاپ خود که از نوع corei5 یا core i7 هست و حداکثر 4 هسته پردازشی دارد مقایسه کنید).
خب دیگه بیشتر از این سرتون رو درد نیارم...

حال، نیم نگاهی به آینده
همان طور که میدانیم پردازنده ها روزبه روز قویتر میشوند یعنی روترهای میکروتیک میتوانند با قیمت مناسبتر در شبکه های با حجم ترافیک بیشتر کار کنند و در زیرساختهای عظیمتر هم مشغول به فعالیت بشوند. و این کار را برای شرکت هایی با بازار مشترک سختتر خواهد کرد (جا داره گفته بشه که حدود 2 سال دیگه پردازنده های 64 و 100 هسته ای با معماری tile به بازار ارائه خواهد شد، پس باید منتظر باشیم که میکروتیک هم روترهایی با این پردازنده ها تولید کند).
به عبارتی اگر سیسکو رویه های خود را تغییر ندهد قطعا آینده ای نخواهد داشت (اصلا تعجب نکنید و موضع نگیرید در ادامه مثال میزنم)
یه زمانی یاد دارم که هرجا اسم از سرور می آمد فقط گفته میشد ناول ولاغیر، ولی الان ناول کجای بازار حضور داره!
بذارید اینقدر به عقب برنگردیم، تا همین چند سال پیش میتونیم بگیم شرکت نوکیا بهترین تولید کننده گوشی های موبایل بود ولی الان چی؟! مگه نه اینکه ورشکست شد و به شرکت مایکروسافت فروخته شد! آیا اشتباه کرد؟! شاید تنها جرمش پیش نرفتن با نیاز و توقع بازار روز دنیا بود!
البته اینجا هم باید یک نکته در مورد هردوشرکت بگم: درواقع میکروتیک یک شرکت نرم افزاری (مثل مایکروسافت) هست. و سیسکو شرکتی که تولید کننده سخت افزار (در حوزه زیرساخت شبکه های کابلی و نسبتا مخابراتی) هست.

و در پایان این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم از کدام روتر برای کجا بهره ببریم...
نویسنده: وحید شهبازیان - 29 خرداد 1395

دوره هایی که بزودی اضافه خواهد شد.

دوره MTCIPv6E
در این دوره مباحث مربوط به IPv6 مطرح شده و آموزش داده میشود. زمان پیشنهادی میکروتیک برای این دوره 2 روز میباشد. مباحث مطرح شده در این دوره شامل:
 • IPv6 Basics
 • IPv6 Protocol Basics
 • Transition Mechanisms
 • IPv6 Packets
 • IPv6 Security
 • RouterOS Integration
دوره MTCL2TME
در این دوره میتوان مباحث مربوط به مدیریت ترافیک در لایه 2 را مشاهده کرد. گذشته از اینکه مباحث Bridging با جزییات بیشتر مطرح میگردد، آشنایی و نحوه کانفیگ CRS هم بیان میشود. سرفصلهای مطرح شده در این دوره شامل موراد زیر میباشد:
 • Introduction
 • VLAN
 • Spanning Tree Protocol
 • link Aggregation
 • Port Isolation
 • QoS
 • Firewall
نویسنده: وحید شهبازیان - 23 اردیبهشت 1395

تعریف VRF به زبان ساده

لغت VRF سرنام Virtual Routing and Forwarding هست
که توی این حالت پروایدر یه بستر مناسب داره و به مشتریهای خودش اجازه میده که پکتهاشون رو از طریق این بستر بین سایتهای مشتری مسیریابی کنن.
بدون اینکه IP prefix های مشتری با IP prefix های دیگر مشتری ها و خود پروایدر تداخل بکنه.
یعنی ممکنه خود پوایدر یه رنج 192.168.1.0/24 داشته باشه و هرکدوم از مشتری ها هم داشته باشن، ولی هیچ گونه تداخلی بین اونها اتفاق نمیوفته.
ولی برای VRF این قضیه مشخص هست که این روت برای پکتهای چه کسی هست و کدوم پکت مربوط به پروایدر یا کدوم مشتری هست.

توی میکروتیک VRF براساس Policy Base Routing انجام میشه.
با این تفاوت که هر پکت فقط توی جدول خودش مسیریابی میشه و اگه اونجا روت وجود نداشت از طریق Main Routing table مسیریابی نمیشه.
و همچنین نحوه شناسایی پکت ها مقداری متفاوت میشه.
نویسنده: وحید شهبازیان - 12 فروردین 1395

تفاوت تانل های سایت تو سایت

تانل GRE مورد استفاده ای مثل IP Tunnel داره یعنی میتونه یه IP Packet را روی بستر یک IP Network انتقال بده
و تفاوت این دو در نوع و روش Encapsulation هست

ولی EoIP در واقع میاد یک Ethernet Frame رو روی بستر IP Network انتقال میده و به همین خاطر هم قابلیت Bridge شدن رو داره
در ضمن EoIP برای Encapsulation از پروتکل GRE استفاده میکنه
نویسنده: وحید شهبازیان - 11 فروردین 1395

CIDR چیست؟

عبارتهای CIDR و NetMask دوجور نمایش از یک چیز هست!
توی NetMask ما Address Mask باینری را مثل IP Address که به شکل چهار عدد در مبنای 10 مینویسیم.
توی CIDR میایم تعداد بیتهای مربوط به Net ID یا به عبارتی همون بیتهای 1 در Mask رو میشماریم.

لغت CIDR در واقع مخفف Classless InterDomain Routing میباشد.
نویسنده: وحید شهبازیان - 10 فروردین 1395

پیاده سازی WPS در روترهای میکروتیک

میکروتیک در نسخه 6.25 قابلیت WPS را در پکیج wireless-cm2 اضافه نمود.
نویسنده: وحید شهبازیان - 30 دی 1393

بزودی پیاده سازی Spectral Scan برای تجهیزات 802.11ac میکروتیک

به گزارش آموزش میکروتیک، پیاده سازی Spectral Scan در نسخه های آتی RouterOS صورت خواهد گرفت.
میکروتیک اعلام کرده که انجام این کار را در to-do-list گذاشته ایم و در اولین فرصت این قابلیت برای تجهیزات 802.11.ac فراهم خواهد شد.
نویسنده: وحید شهبازیان - 21 دی 1393

تغییرات در سرفصلهای دوره MTCNA

تغییرات در سرفصلهای مختلف به شرح زیر میباشد:
1- معرفی: مفاهیم TCP/IP به علت پیش نیاز بودن حذف شده
2- مسیریابی: جدول مسیریابی حذف شده و Route flage اضافه گردیده، همچنین OSPF به علت اینکه مربوط به دوره MTCRE میباشد از این دوره حذف گردیده
3- پل: WDS حذف و با mode=station-bridge جایگزین گردید؛ VPLS هم بخاطر مشکل بودن برای دوره پایه حذف گردیده
4- تنظیمات Nstreme و Nstreme Dual حذف می شود
5- مدیریت شبکه: هات اسپات، پراکسی و Store حذف (مربوط به دوره MTCUME می باشد)
6- فایروال: تغییر چندانی نداشته
7- مدیریت پهنای باند: Bandwidth test حذف
8- تانل: تغییر چندانی نداشته
نویسنده: وحید شهبازیان - 14 اسفند 1392

میکروتیک سرفصل های جدید MTCNA را اعلام نمود

هدف دوره: پس از گذراندن این دوره شرکت کنندگان با محصولات RouterOS و RouterBOARD آشنا خواهند بود. آنها میتوانند روترهای میکروتیک را تنظیم، نگهداری و عیب یابی های ساده را انجام داده و سرویس های پایه را برای کلاینت ها فراهم نمایند.
مخاطبان: مهندسان و تکنسین های شبکه که میخواهند شبکه های شرکت ها و مشترکان مراکز اینترنت را پیاده سازی و پشتیبانی کنند.
پیش نیاز: شرکت کنندگان در دوره باید TCP/IP و Subnetting را بخوبی بدانند.
شایان ذکر است که کل دوره به 8 ماژول تقسیم شده که زمان برگزاری دوره در پایان هر ماژول کارگاه عملی مربوط به آن ماژول (سرفصل) اجرا خواهد گردید.
لیست سرفصل ها:
1- معرفی(Introduction)
2- مسیریابی (Routing)
3- پل زدن (Bridging)
4- وایرلس (Wireless)
5- مدیریت شبکه (Network Management)
6- دیوار آتش (Firewall)
7- مدیریت پهنای باند (QoS)
8- تانل (Tunnels)
نویسنده: وحید شهبازیان - 13 اسفند 1392

خبری از دنیای آموزش میکروتیک

طبق گفته بخش آموزش میکروتیک بزودی تغییر چشمگیری در آموزش دوره MTCNA اعمال خواهد شد. انتظار میرود سختی این دوره معقول تر گردد، همچنین مطالب غیرضروری از دوره حذف شده و دوره به یک دوره کاملا کاربردی تبدیل گردد. هدف این دوره این خواهد شد که افراد بتوانند مشترکان را به شبکه ISP وصل نمایند. این موضوع میتواند به کارفرمایان برای استخدام افرادی که مدرک MTCNA را اخذ کرده اند اطمینان خاطر دهد که توانایی این افراد در چه حد است؛ همچنین کسانی که این مدرک را گرفته اند با خیال آسوده تر میتوانند برای اشتغال اقدام نمایند.
نویسنده: وحید شهبازیان - 3 اسفند 1392

عذرخواهی

باعرض پوزش خدمت تمامی دوستانی که میخواستن در دوره های اخیر شرکت نمایند. به علت مشکلات پیش آمده کلاسهای اخیر برگزار نگردید و امیدواریم در اولین فرصت ممکن دوباره این دوره ها تکرار گردد.
نویسنده: وحید شهبازیان - 8 مهر 1392

به سایت آموزش میکروتیک خوش آمدید

با سلام؛ خیلی دوست داشتم که فضایی فراهم شود تا گاهی اوقات بتوانم مطالبی را برای شما دوستان عزیز که همیشه باعث دلگرمی من بودید بنویسم. به همین دلیل در طرح جدید وبسایت صفحه ای را به نام یادداشت فراهم نمودم تا دستنوشته هایم را اینجا قرار دهم. با آرزوی اینکه بتوانم سهمی هرچند کوچک در افزایش دانش شما دوستان داشته باشم.
نویسنده: وحید شهبازیان - 4 مهر 1392

خوش آمد گویی

به سایت آموزش میکروتیک خیلی خوش آمدید.
نویسنده: وحید شهبازیان